Irydotomia Things To Know Before You Buy

Konieczne jest także wykonanie odpowiednich badań okulistycznych, między innymi optycznej koherentnej tomografii. 

Istnieje jednak skuteczne leczenie tego typu jaskry, między innymi irydotomia laserowa. Zabieg w większości przypadków prowadzi do jej całkowitego wyleczenia.

Ważna jest również ocena stopnia otwarcia się kąta po zabiegu. W obecnym czasie każdy pacjent po wykonaniu zabiegu irydotomii laserowej powinien być poddany badaniom diagnostycznym potwierdzającym skuteczność zabiegu.

Dzięki temu może ona swobodnie przepływać do kąta przesączania i stamtąd być odprowadzana z oka. Po takim zabiegu ciśnienie wewnątrzgałkowe najczęściej stabilizuje się na normalnym poziomie. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej postaci jaskry i nie u wszystkich pacjentów można irydotomię laserową wykonać – ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę. Możliwe powikłania i submitępowanie po zabiegu

​​Czy jaskra jest uleczalna? Jaskra zamkniętego kąta wynika z nieprawidłowości anatomicznych w obrębie gałki ocznej. Sprawiają 1, że ciecz wodnista nie jest w odpowiedni sposób odprowadzana z oka, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Powstrzymaj się także od aktywności fizycznych, które mogą powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, na przykład dźwigania ciężkich przedmiotów. click here Dzięki stosowaniu się do zaleceń po zabiegu irydotomii laserowej unikniesz jego powikłań.

Jaskra jest grupą chorób, których wspólną cechą jest articleępujący zanik nerwu wzrokowego. Istnieje wiele jej typów, które różnią się przyczyną i objawami. W zależności od rodzaju jaskry stosujemy także inne leczenie. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta 

Najczęstsze powikłania po zabiegu irydotomii laserowej to krwawienie z tęczówki w trakcie zabiegu, przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego po zabiegu, stan zapalny wewnątrz gałki ocznej mogący powodować zrosty tylne, uszkodzenie nabłonka rogówki.

Ma on charakter przejściowy i po kilku dniach powinien minąć. Jeśli jednak ból oka po irydotomii nasila się lub trwa kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.

Laserowe leczenie jaskry rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu. Następnie na gałkę oczną nakładana jest specjalna żelowa soczewka, która ma za zadanie wizualne powiększenie aspectów kąta przesączania, co umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu.

Operacja może przyczynić się również do krótkotrwałego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Ze względu na zastosowane przez zabiegiem krople po zakończeniu operacji może dojść także do przejściowego osłabienia ostrości widzenia. Do rzadkich powikłań należy też uszkodzenie nabłonka rogówki, zmętnienie soczewki i obrzęk plamki żółtej. A co z ryzykiem wystąpienia bólu?

 Irydotomia laserowa jest zabiegiem krótkim. Zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do domu i rozpocząć proces rekonwalescencji. Pamiętaj jednak, aby stosować się do zaleceń lekarza. 

Pacjent powinien być skontrolowany po trzech godzinach od wykonania zabiegu, a następnie w pierwszej i drugiej dobie. Konieczna jest ocena drożności irydotomii, ponieważ jeśli nie jest ona drożna, zabieg nie jest skuteczny. Doskonałą metodą obrazowania irydotomii i jej drożności jest badanie optycznej koherentnej tomografii laserowej przedniego odcinka – AS-OCT lub ultrabiomikroskopia UBM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *